BALUSTRADY SZKLANE | Rodzaje balustrad
1
post-template-default,single,single-post,postid-1,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive

Rodzaje balustrad

08 Kwi Rodzaje balustrad

Jeśli w domu są schody, nie powinno się zapominać o umieszczeniu przy nich balustrady. Będzie ona stanowić gwarancję bezpieczeństwa wszystkich domowników – i tych najmłodszych, którzy nie pamiętają o zagrożeniach i tych najstarszych, którzy potrzebują solidnego wsparcia.

Balustrady mogą mieć różną konstrukcję.

Balustrada pełna – bardzo bezpieczna – jest wykonana poprzez ściankę biegnącą wzdłuż biegu schodów. Ma możliwość być przygotowana z betonu, z cegły czy pustaków szklanych, z płyt gipsowo-kartonowych na stalowym ruszcie albo z tafli szklanych.

g2

Balustrada kurtynowa – wykonana z pełnych elementów mocowanych do konstrukcji głównej. Części wypełniające może stanowić szkło, tworzywo sztuczne lub najwyższej jakości blacha tłoczona albo perforowana.

Balustrada ażurowa – to taka, gdzie między słupkami konstrukcyjnymi znajduje się mocowane do nich wypełnienie. Z reguły są to szczegóły pionowe (tralki) – drewniane, stalowe lub kamienne, poziome – stalowe wskaźniki adresów www i płaskowniki, drewniane deski. Niepowtarzalne w wyrazie są balustrady wypełnione rzeźbami z kutego metalu, drewna czy szkła artystycznego (witraże).

g1

Mocowanie balustrady

Przy schodach żelbetowych mocowanie balustrady można wykonać w trakcie budowy schodów – tam, gdzie będą montowane słupki wypuszcza się pręty, do których po ułożeniu okładziny przymocuje się słupki.

Jeżeli już balustrada mocowana będzie w późniejszym czasie, po zrobieniu schodów, otwory montażowe powinno się wykonywać bardzo delikatnie, tak żeby nie zrujnować okładziny, ani nie osłabić stopnia.

Konstrukcję balustrady przytwierdzać można też z boku stopni – ma to znaczenie wtedy, gdy zależy nam na maksymalnej szerokości biegu schodów (balustrada montowana od góry na stopniu zawęża przeżycie).

Czasem zdarza się też wykonanie mocowania do stropów – gdy inne sposoby z różnych względów są niemożliwe – mówimy wówczas raczej pionowej przegrodzie ograniczającej schody.

2 komentarze
  • Piotr
    Posted at 12:59h, 25 lutego Odpowiedz

    Jestem zadowolony, sam mam taką balustradę. Dokładniej jest to balustrada kurtynowa. Szkło to super materiał na tego typu balustradę !

  • jako
    Posted at 13:48h, 10 marca Odpowiedz

    Ciekaw jestem czy balustrada szklana jest rzeczywiście tak wytrzymałą na jaką wygląda?

Post A Comment

wordpress theme powered by jazzsurf.com